- Újdonságok
- Mindenki angolul tanul
- Nyelvünk virágai
- Idézetek, szállóigék, bölcsességek
- Szólások, közmondások
- Felvételizőknek
- A magyar nyelv kézikönyvei
- A magyar nyomtatott örökség feltárása
- Anyanyelvi felmérők
- Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetek
- Az ékesszólás kiskönyvtára
- Bibliotheca Regulyana
- Diszlexia, diszkalkulia
- Életrajz
- Híd szótárak
- Iránytű sorozat
- Ismeretterjesztő
- Kétnyelvű könyvek nyelvtanuláshoz
- Kifestőkönyvek, színezők
- Kommunikáció
- Lexikográfiai füzetek
- Lexikon, enciklopédia
- Mesekönyv
- Mesterművek
- Naptár, notesz
- Notesz
- Nyelvészet
- Nyelvi játékok, fejtörők
- Nyelvtani munkafüzetek az 5-12. évfolyam részére
- Nyelvtanulás
- Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához
- Szépirodalom
- Szótár
- Történelem
- Útleírás
- Vallás
- Zene
- E-könyv
- Folyóirat
- 2024-ben megjelent könyveink
- 2023-ban megjelent könyveink
- 2022-ben megjelent könyveink
- 2021-ben megjelent könyveink
- 2020-ban megjelent könyveink
- 2019-ben megjelent könyveink
- 2018-ban megjelent könyveink
- Növény- és állatnevek
Nyelvi rendszer és nyelvhasználat
-
Alcím Hallgatói tanulmányokSzerkesztő Ladányi Mária, Hrenek Éva, Horváth Ádám, Hugyecz Enikő HenriettSorozatszám 166Oldalszám 156Kötés típusa puhafedelesFormátum B/5ISBN 9786155219931Tömeg 274 g/db
-
A TINTA Könyvkiadó "Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához"soroza­tának 166. kötete ahhoz a hallgatói konferenciához kötődik, amely 2013 őszén az Alkalmazott Nyelvészeti Tanszékek 4. Országos Találkozójának keretében valósult meg az ELTE Bölcsészettudományi Karán. A kötet a konferencián elhangzott előadásokból készült írások mellett a találkozónak otthont adó Alkalmazott Nyelvészeti Tanszék néhány hallgatójának a konferencia tematikájához kapcsolódó egy-egy tanulmányát is tartalmazza.
A kötet címe (Nyelvi rendszer és nyelvhasználat) azt a változatos tematikát próbálja meg egyszerűen összefoglalni, amelyet az alkalmazott nyelvészeti szakokon tanuló diákok itt bemutatott kutatásai lefednek. A kötet 17 tanulmányt és 4 könyvismertetést tartalmaz. A közölt tanulmányok nagyon széles tematikát fognak át a "mennydörgés nyelvének"nevezett tervezett nyelvtől a bibliai héberen, a palóc nyelvjáráson, a kétnyelvűségen, a magyar jelnyelven, valamint a nyelv és kép viszonyán át egészen a diskurzusstratégiákig, a téma­konstruálásig, az interkulturalitásig és a posztkoloniális identitásalkotásig. A tanulmányok a kiejtés, a funkcióigés szerkezetek, az evidencialitás és az intertextualitás problematikáját éppúgy érintik, mint a mese, az emlékkönyv, a reklám műfaját vagy az utcanévadás kérdéseit. Az olvasók könnyebb eligazodása érdekében ezt a rendkívül változatos anyagot a szerkesztők öt nagyobb tematikus blokkba rendezték (A nyelvi rendszer jelenségeibőlKétnyelvűség, nyelvi változatok, jelnyelvKép, név, textualitás és intertextualitásDiskurzuselemzésIdentitás és interkulturalitás). Az ismertetések olyan aktuális, nagyrészt a közelmúltban megjelent kiadványokat mutatnak be, amelyek az alkalmazott nyelvészet szempontjából érdeklődésre tarthatnak számot.
A hallgatói konferenciák és a hozzájuk kapcsolódó kötetek lehetőséget adnak a tehetséges, saját kutatásokat folytató hallgatók bemutatkozására, ugyanakkor érdekes témákat tárgyalnak, és gazdagítják a nyelvi jelenségekkel kapcsolatos ismereteinket is. Így a tanulmánykötetet nemcsak nyelvészek és nyelvész­hallgatók, hanem minden, nyelvi kérdések iránt érdeklődő olvasó figyelmébe is ajánljuk.
A TINTA Könyvkiadónál megjelent alkalmazott nyelvészeti hallgatói kötetek:
•Ismeretlen ismerős – ismerős ismeretlen (2008)
•TI és MI (2010)
•Az alkalmazott nyelvészet integritásának kérdései (2011)
•A pszicholingvisztikától a beszédtechnológiáig (2011)
•Alkalmazott nyelvészet hallgatói, oktatói szemmel (2011)
•A sokszínű alkalmazott nyelvészet (2012)
•Nyelvi rendszer és nyelvhasználat (2014).