Kínálatunk
Hírlevél
Támogatás

Madách Imre születésének 200. évfordulója alkalmából
Az ember tragédiájának az enciklopédiája című könyv
megjelentetése szakmai program megvalósítását
2023. évben a
támogatta.

Támogatás

A Tinta Könyvkiadó működését  2022. évben
a Magyar Kultúráért Alapítvány
támogatta

Támogatás

A magyar nyelv szerkezetének és szókincsének újszerű bemutatása szakmai program megvalósítását
2021. évben atámogatta.

Havi sikerlista
Termékajánló
Szállítási költség

Magyarország területére: 1200 Ft.

15.000 Ft feletti rendelés

esetén ingyenes.

Fizetési megoldás
Tanúsítvány
SSL Certificate
Szűrés
Megjelenés dátuma
Termék részletek


Magyar találós kérdések

-20%
Magyar találós kérdések
2 400 Ft 
1 920 Ft
A vásárlás után járó pontok: 19 Ft
Megjelenés dátuma 
:
2 010
Nincs raktáron
Értesítést kérek, ha újra lesz raktáron

 

  • Alcím
    19. századi szövegek antológiája
    Szerkesztő
    Vargha Katalin
    Sorozatszám
    105
    Oldalszám
    252
    Kötés típusa
    puhafedeles
    Formátum
    B/5
    Gyártó 
    TINTA Könyvkiadó
    ISBN
    9789639902442
    Tömeg
    464 g/db
  • A Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához 105. kötete az első összegző kiadvány magyar találós kérdésekből, amely nagyszámú hiteles szöveget változatokban, az eredeti forrásokban visszakereshetően közöl. Az antológia több mint 3000 szöveget tartalmaz, amelyek eredetileg 1856 és 1924 között jelentek meg nyomtatásban, az akkoriban kibontakozó népnyelvi és népköltési gyűjtés eredményeként. Forrásai között megtalálhatók a korai nyelvészeti szakfolyóiratok 𠄺 Magyar Nyelvészet (1856�) és a Magyar Nyelvőr (1872–) –mellett olyan klasszikus népköltési gyűjtemények is, mint Arany László Eredeti népmeséi, Kriza János Vadrózsái és a Magyar Népköltési Gyűjtemény (1872�) kötetei.

     

    Ezt a gazdag forrásanyagot dolgozza fel a kötet teljességre törekvően, betűhíven adva közre a teljes magyar nyelvterületről származó, tudományos igénnyel, gyakran nyelvjárásilag is pontosan lejegyzett szövegeket, amelyek együttes közlésével megkezdődhet a magyar találós-kutatás régi adósságainak törlesztése.

     

    A szövegek elrendezése a megszokottól eltérően nem a kérdések kezdőszavai vagy legelső fontos szavai vagy "legelső fontos szavai", és nem is a feleletek ábécérendje vagy tematikus rendszere szerint történt. A szerkezeti-tartalmi csoportosítás áttekinthetővé teszi a magyar szóbeli rejtvények belső rendszerét. Az egymás mellé helyezett változatok azt is megmutatják, hogy egy-egy találó rejtvény mennyire állandó, ugyanakkor mennyiféle változtatást tesz lehetővé. A kötetet kiegészítő mutatók megkönnyítik a keresést a megfejtések, az egyes szövegek származási helye, illetve a gyűjtők, közreadók neve szerint.

     

    Ajánljuk néprajzkutatóknak, nyelvészeknek, egyetemi hallgatóknak. A kötetet haszonnal forgathatják a népköltészet és a rejtvények iránt érdeklődők mellett a népi humor és a 19. századi nyelvjárások kutatói is.

     

    A kötet összeállítója Vargha Katalin, az ELTE BTK Magyar és összehasonlító folklorisztika doktori programjának doktorjelöltje. Már közel öt éve foglalkozik találós kérdésekkel, disszertációját a 19. századi magyar találósokról írja.