Categories
Most popular products
Newsletter
Payment solution
Recommended products
Certificate
SSL Certificate
Sort
Megjelenés dátuma
Product Details

Bajuszkötő, grafitmikrofon és lóárverés

-20%
  • Bajuszkötő, grafitmikrofon és lóárverés
16.87
13.49
Bonus point : 0.13 €
Megjelenés dátuma
:
2 023

Ide kattintva elolvashatja a könyv előszavát

Ide kattintva elolvashat egy részletet a könyvből

A Bajuszkötő, grafitmikrofon és lóárverés az immár 244. évét élő magyar nyelvű sajtó szinte hajszálpontosan felének, 121 esztendőnek hirdetésvilágát idézi elénk. Az 1780‑tól 1900-ig tartó időszak kezdetén csupán egy, a korszak végén már száznál is több lap jelent meg. Ezek előbb szöveges, később tipográfiai elemekkel, metszetekkel látványosabbá tett, végül fotókkal is illusztrált ajánlatokkal, kérésekkel fordultak az olvasók felé. Akiknek fontos lehetett megtudniuk, hogy hol lesz lóvásár, ki ajánlkozik kertésznek, hol nyílik új szálloda, ki keres férjet, feleséget, szakácsnőt, házitanítót, hol kapni gyümölcsfacsemetét, ki gyárt kerékpárt, futballcipőt, iskolai földgömböt, patkószeget, malomgépet, telefont, hol árulnak „nyerő” sorsjegyet, mikor látható a Feszty-körkép stb.
Mindez, persze, a XXI. század emberének a maga valóságában már nem fontos. Ám a régi idők e kötetben szereplő mintegy 650 hirdetését ma is érdemes és hasznos megismerni, újraolvasni, mert ezek a dokumentumok a történelmi tárgyú szakkönyvek többségében nem szereplő ismereteket kínálnak: milliók hétköznapi és „vasárnapi” életének szinte a teljességéről rajzolnak képet. Ráadásul ezek a reklámszövegek a maguk ma már különösnek tetsző régi szavaival, mondatszerkezeteivel bepillantást engednek nyelvünk históriájának nagyon fontos évszázadába.
Mindezek okán a TINTA Könyvkiadónak ez a kötete is bízvást felkerülhet a hagyományos történelemkönyveket sorakoztató polcokra.

  • Alcím
    Történelmünk mindennapjai újsághirdetésekben (1780–1900)
    Szerző
    Daniss Győző
    Oldalszám
    218
    Kötés típusa
    puhafedeles
    Formátum
    B/5
    Gyártó
    TINTA Könyvkiadó
    Article No.
    9789634093725
    Weight
    365 g/pcs
  •

    Közhírré íratik  /  7

    1. A sajtó önmagáról. Tényközlés, apróáradat, hirdetéshirdető hirdetés  /  13
    2. Agrárvilág. Bérhágatás, gőzeke, egyre tanultabb gazdák  /  26
    3. Ipar. Téglavetés, kéregöntvény, szállodai távbeszélő jótállással  /  42
    4. Közlekedés. Teherhajók, aszfaltajánlat, panaszkönyv az állomáson  /  57
    5. Pénzvilág. Kótyavetyék, haszonbér, magyar–osztrák ötkoronás  /  71
    6. Tudakozódás. Társkeresés, állásajánlatok, diszkrét kutatás magánügyekben  /  85
    7. Az otthon. Házárverés, ágyrajárás, a gyerekkel növő padok  /  97
    8. Küllem. Vászoningek, drágakövek, szakállas 13 évesek  /  114
    9. Egészség. Szemorvoslás, kinin, férfierőt javító villamosság  /  128
    10. Az oktatás világa. Házitanítók, földgömb, toroklob az iskolában143
    11. Kultúráról. Eposzpályázat, koncertadomány, millenniumi körképsztárok158
    12. Szabadidő. Útitáskák, kertvendéglő, egy híres gyorsköltő175
    13. Sport. Lóversenyek, kardmarkolat, úszódresszben Dunakeszitől Pestig188
    14. „Vegyes saláta”. Mamelukalbum, munkásgyufa, Magyaróvár nem lehet köztársaság203