- Noutăți
- Mindenki angolul tanul
- Nyelvünk virágai
- Idézetek, szállóigék, bölcsességek
- Szólások, közmondások
- Felvételizőknek
- A magyar nyelv kézikönyvei
- A magyar nyomtatott örökség feltárása
- Anyanyelvi felmérők
- Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetek
- Az ékesszólás kiskönyvtára
- Bibliotheca Regulyana
- Diszlexia, diszkalkulia
- Életrajz
- Híd szótárak
- Iránytű sorozat
- Ismeretterjesztő
- Kétnyelvű könyvek nyelvtanuláshoz
- Kifestőkönyvek, színezők
- Kommunikáció
- Lexikográfiai füzetek
- Lexikon, enciklopédia
- Mesekönyv
- Mesterművek
- Naptár, notesz
- Notesz
- Nyelvészet
- Nyelvi játékok, fejtörők
- Nyelvtani munkafüzetek az 5-12. évfolyam részére
- Nyelvtanulás
- Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához
- Szépirodalom
- Szótár
- Történelem
- Útleírás
- Vallás
- Zene
- E-könyv
- Folyóirat
- 2024-ben megjelent könyveink
- 2023-ban megjelent könyveink
- 2022-ben megjelent könyveink
- 2021-ben megjelent könyveink
- 2020-ban megjelent könyveink
- 2019-ben megjelent könyveink
- 2018-ban megjelent könyveink
- Növény- és állatnevek
Búza fejek
A szerzőről: Kelemen Didák hittérítő és író. 1717-ben a magyar minorita rend főnöke és generális komisszáriusa, majd 1720-ban a maga alapította nyírbátori kolostor főnöke lett. Rendkívül buzgó térítői munkát folytatott a tiszai részeken. Számos iskolát és templomot épített, a szegények nagy pártfogója volt.
Páter Kelemen Didák minorita szerzetes 1683-ban született a Kézdialmás-Baksafalván, de születésének pontos dátumát nem tudjuk. A minorita rendbe lépett, majd 1704-ben Nagybányára küldték. Tanulmányait a minoriták eperjesi főiskoláján folytatta, majd kitűnő eredményei következtében tanári állást kapott itt. Tanárkodása nem tartott sokáig, mert az ellenreformáció időszakában különösen a Partiumban szükség volt a katolikus hit védelmezésére, templomok, iskolák építésére, s ezzel a feladattal bízták meg felettesei. Kétszer választották meg a minorita rend magyarországi tartományfőnökévé, először 1717-ben. 1720-ban a maga alapította báthori klastromnak főnöke lett.
Nevéhez fűződik a miskolci Nagyboldogasszony templom (minorita templomként ismert), rendház és iskola építése, a nyírbátori templom és rendház építése, a besztercei ferences rendház és templom restaurálása. A katolikus hitélet apostola 1744. április 28-án halt meg Miskolcon. Boldoggá avatása folyamatban van. Sírja, emléktáblája és arcmása az általa alapított templomban látható. P. Kelemen Didákot iskolák és templomok építőjeként tartják számon, emellett irodalmi munkássága is jelentős.
13 kötetnyi könyv szerzője, s e munkák közül legkiemelkedőbb a -bafejek című prédikációs kötete, amely nyelvművelő szempontból is igen értékes. Pontos címe: Búza fejek. Melyeket az evangéliombéli aratók után fel-szedegetvén, azaz az anyaszentegyház hív pásztorainak irásibul egybe keresvén és élő nyelvén tett praedikállása után kévébe kötve s ezen könyvben foglalván és advent első vasárnapjától fogvást husvétig való vasárnapokra alkalmaztatván, az könyvek nélkül szűkölködő praedikátorok, és más lelki éhező híveknek kedvekért kibocsátott. Kassán jelent meg 1729-ben.
,,Ollyan a mi életünk, mint a szél, … mely: menten megyen s visszá nem tér, avagy mint az álom, mely csak rövid hivságh… csak ollyan életünk, mint a füst, … mely késedelem nélkül eloszol, avagy mint a virágh, mely hamar elhervad, … ollyan, mint a tajték, mely egy szelecskitől elszaggattatik, avagy mint az árnyék, …mely ha déllig nő, dellyest apad…” írta Kelemen Didák szerzetes a Búzafejek című munkájában. A szerzőt már életében szent emberként emlegették, boldoggá avatása folyamatban van.
Beszédeinek erőteljes etikus töltést ad. Prédikációinak nagy része erkölcsi tartalmú. Az arányok érzékeltetésére a Búzafejek című kötet darabjai kínálkoznak. Az advent első vasárnapjától húsvétig terjedő időszakot felölelő huszonöt prédikáció mintegy fele (12 darab) kimondottan erkölcsi tartalmú, melyek a keresztény magatartási normák kialakítását célozzák. (Az önismeretről, a bűnbánatról, az önmegtartóztatásról, a fajtalanságról, az Istentől elhagyott emberről szóló beszédek.) Mindössze három beszéd hitvitázó jellegű, ezek egy-egy protestáns támadást igyekeznek visszaverni (kik Krisztus igazi követei, a predestinációról és az oltári szentségről). További hét prédikáció foglalkozik Jézus életéből vett epizódok feldolgozásával, végeredményben azonban ezek is etikus célúak, melyek a példa erejét igyekeznek felhasználni egy magasabb rendű erkölcsi értékrend kialakítása érdekében. Végül három olyan beszéd akad a gyűjteményben, mely homília jellegű, és az evangéliumi példát fejti ki és magyarázza. A fentiek alapján nem lehet kétséges, hogy Kelemen Didák célja nem a gyönyörködtetés, hanem a jobbítás.
Kelemen Didákra erősen hatott Pázmány Péter, de ások m unkáit is felhasználta prédikációiban. Tudta, hogy honnan merítsen, s az átvett részek, az „aratók után felszedegetett búzafejek" jól illeszkednek saját szövegébe, nyelvi készségük, stílusérzékük hasonlósága révén minden törés nélkül. Önálló értékeket is felmutató munkássága mellett közvetítő szerepet vállalt Kelemen Didák is, akinek alkotásain Pázmány letörölhetetlen bélyeget hagyott.
Élete szakadatlan munka volt, egy egész ország népe hallgatott rá és követte. Azon kívül, amit élőszóval három és fél évtizeden át annyi hallgatójának lelkébe írt, kötetei, beszédei, elmélkedései, imádságai maradtak ránk. Sírja, emléktáblája és arcmása az általa alapított templomban látható.
A Búza fejek barokkos és szemléletes körmondatai mögött rejlő üzenetek a ma emberének útmutatóul szolgálnak.
-
Alcím Kelemen Didák 25 prédikációját tartalmazó 1729-ben megjelent könyv reprint kiadásaSzerző Kelemen DidákOldalszám 384Kötés típusa keménytáblásFormátum 230 x 320 mmNumar articol 9789634093961Masa 500 g/buc
-
Ajánlás: / III
Elöljáró beszéd: / XVI
Adventi prédikációk (4 darab): / 1
Karácsonyi prédikációk (3 darab) / 42
Vizkereszt utáni prádikációk (8 darab) / 69
Böjti vasárnapokra való prédikációk (5 darab) / 166
Húsvéti prédikációk (4 darab) / 231