- Noutăți
- Mindenki angolul tanul
- Nyelvünk virágai
- Idézetek, szállóigék, bölcsességek
- Szólások, közmondások
- Felvételizőknek
- A magyar nyelv kézikönyvei
- A magyar nyomtatott örökség feltárása
- Anyanyelvi felmérők
- Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetek
- Az ékesszólás kiskönyvtára
- Bibliotheca Regulyana
- Diszlexia, diszkalkulia
- Életrajz
- Híd szótárak
- Iránytű sorozat
- Ismeretterjesztő
- Kétnyelvű könyvek nyelvtanuláshoz
- Kifestőkönyvek, színezők
- Kommunikáció
- Lexikográfiai füzetek
- Lexikon, enciklopédia
- Mesekönyv
- Mesterművek
- Naptár, notesz
- Notesz
- Nyelvészet
- Nyelvi játékok, fejtörők
- Nyelvtani munkafüzetek az 5-12. évfolyam részére
- Nyelvtanulás
- Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához
- Szépirodalom
- Szótár
- Történelem
- Útleírás
- Vallás
- Zene
- E-könyv
- Folyóirat
- 2024-ben megjelent könyveink
- 2023-ban megjelent könyveink
- 2022-ben megjelent könyveink
- 2021-ben megjelent könyveink
- 2020-ban megjelent könyveink
- 2019-ben megjelent könyveink
- 2018-ban megjelent könyveink
- Növény- és állatnevek
Olvasókönyv a magyar nyelvről
Ide kattintva elolvashatja a könyv bevezetőjét
Ide kattintva elolvashat egy részletet a könyvből
Ma is időszerű írásokat tartalmaz anyanyelvünkről az először 1939-ben megjelent Olvasókönyv. Az ismeretterjesztő olvasmányok hasznos tudást tartalmaznak irodalmi és köznyelvünk fontos kérdéseiről. Érdekességeket tudunk meg az eredeti és a jövevényszavainkról, megismerhetjük a fölöslegesen használt idegen szavakat. Jó néhány olyan szó, szólás és közmondás bemutatását kapjuk, melyek a történelem, egykori művelődési állapotok emlékét őrzik. Mindezek mellett a klasszikus íróművészek közül Vörösmarty Mihály, Arany János, Petőfi Sándor és Jókai Mór nyelvéről, írói művészetéről is olvashatunk elemző sorokat.
Az eredeti Olvasókönyv összeállítóinak egyrészt az volt a céljuk, hogy előmozdítsák magyar anyanyelvünk mélyebb megismerését, tudatossá tegyék a helyes nyelvhasználatra való törekvést, másrészről pedig fejleszteni kívánták az anyanyelvünkben végbemenő történeti változások iránti kíváncsiságot, és ezáltal támogatni a nyelvi változások helyes megítélését.
Minderre azért van szükség, mert nyelvünk jelene, múltja és jövendő sorsa iránt nem szabad közömbösnek lennünk. Ismernünk kell anyanyelvünket, és nemcsak azt kell tudnunk, hogy milyen a nyelvünk ma, hanem nyelvünk múltja felé is érdeklődéssel kell fordulnunk. Szeretni is kell anyanyelvünket, mindnyájunknak kötelessége tenni is érte valamit. Vigyáznunk kell rá, gondját kell viselnünk, hiszen ez egyik legfőbb nemzeti kincsünk. Meg kell becsülnünk értékes tulajdonságait, félteni, óvni kell eredeti sajátosságait. Mindnyájunknak igyekeznünk kell, hogy jól, szabatosan beszéljünk magyarul, és kifogástalanul tudjunk magyarul írni.
Ezeknek a céloknak az elérésében támogatnak bennünket ebben az Olvasókönyvben összegyűjtött írások. Az érdekes kis tanulmányokat a 20. század közepének jeles nyelvészei írták, akik mind elkötelezettek voltak anyanyelvünk ügye iránt: Csefkó Gyula, Horváth János, Kertész Manó, Nagy J. Béla, Simonyi Zsigmond, Szinnyei József, Tolnai Vilmos, Zolnai Gyula és Zsirai Miklós.
Szemelvényeket találunk költőktől, íróktól is, megtaláljuk a kötetben Ábrányi Emil, Arany János, Gyulai Pál, Herczeg Ferenc, Kosztolányi Dezső és Kölcsey Ferenc iránymutató gondolatait is.
A TINTA Könyvkiadó reprint formában szeretettel és tisztelettel nyújtja át az első megjelenés óta klasszikussá vált Olvasókönyvet mindazoknak, akiknek fontos a magyar nyelv.