Categorie
Newsletter
Top Prodotti
Rassegne del prodotto
Soluzione di pagamento
Certificato
SSL Certificate
Filtro
Megjelenés dátuma
Dettagli Prodotto


Érsekújvári kódex (1529-1531)

Érsekújvári kódex (1529-1531)
25,04
I punti bonus dopo l'acquisto: 0,25 €
Megjelenés dátuma 
:
2 013
Nincs raktáron
Értesítést kérek, ha újra lesz raktáron

 

  • Alcím
    DVD-melléklettel
    Szerkesztő
    Haader Lea
    Oldalszám
    1 234
    Kötés típusa
    keménytáblás
    Formátum
    A/4
    Gyártó 
    TINTA Könyvkiadó
    Codice articolo
    9786155219238
    Peso
    3,08 kg/db
  • Az 1529 és 1531 között íródott terjedelmes kéziratot a Nyulak szigeti domonkos kolostorban készítették. Összeállítója és legnagyobb részének másolója Sövényházi Márta soror.

     

    A török elől menekülésre készülő apácák számára egyetlen kötetbe gyűjtöttek össze egész könyvtárnyi olvasnivalót, olyat, amely közösségi felolvasásra és magánáhítatra egyaránt alkalmas volt. Helyet kaptak benne nagyböjttel kezdődően az egyházi év nagy ünnepei (legnagyobb súllyal Krisztus szenvedése és a húsvéti ünnepkör), valamint egyes szentek legendái. Közülük Sziénai Szent Katalin élete és Alexandriai Szent Katalin több ezer soros verses legendája irodalmi igényű olvasmányok. A kódex tanító szövegei az üdvösséges életre és a békés kolostori együttélésre oktatnak. A passió- és halálszövegeket Sövényházi Márta miniatúrákkal is illusztrálta, amire nyelvemlékeink körében nincs más példa.

     

    Kiadványunk a kódex hasonmását és filológiai jegyzetekkel ellátott betűhív átiratát adja, valamint újdonságként – először a Régi Magyar Kódexek sorozatának történetében – DVD-n mellékeli a kézirat digitalizált változatát is. A bevezető tanulmány – a kódex külső leírásán kívül – megismerteti az olvasót a kézirat történetével, tartalmával, számba veszi a szövegek párhuzamait és latin forrásait. Bemutatja továbbá a kódex öt másolójának írását, hangjelölését és helyesírását.

     

    A kiadást az MTA Nyelvtudományi Intézetének Nyelvtörténeti Osztályán készítették elő az MTA–OSZK Res Libraria Hungariae/Fragmenta Codicum Kutatócsoport tagjainak közreműködésével.