- 2019-ben megjelent könyveink
- 2018-ban megjelent könyveink
- Sorozatok
- A magyar nyelv kézikönyvei
- A magyar nyomtatott örökség feltárása
- Az ékesszólás kiskönyvtára
- Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetek
- Bibliotheca Regulyana
- Híd szótárak
- Iránytű
- Kiadványok a vizuális kultúra fejlesztéséhez
- Lexikográfiai füzetek
- Mesterművek
- Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához
- TINTA szótárak
- Életrajz
- Folyóirat
- Irodalom
- Ismeretterjesztő
- Kétnyelvű könyvek
- Kommunikáció
- Lexikon, enciklopédia
- Mesekönyv
- Naptár
- Nyelvészet
- Stilisztika
- Színező
- Szótár
- Tankönyv
- Történelem
- Vallás
- Zene
- E-könyv
- Ara Rauch művei
Kis magyar tájszótár
A Kis magyar tájszótár tudományos igényességgel megszerkesztett ismeret­terjesztő munka. A gyűjtemény 5800 népies és tájszó jelentését magyarázza. Bemutatja a napjainkra szinte teljesen letűnt paraszti világot, a visszaszorult paraszti gazdálkodást és annak tipikus tárgyait, tevékenységeit.
A szótár szerkesztői 21 regionális és általános tájszótárból, illetve 2 értelmező szótárból gyűjtötték ki a tájszókat. A feldolgozott források lefedik a Kárpát-medencei magyar nyelvterületet. A szótár azt is feltünteti, hogy az egyes adatok mely forrásból, azaz mely területről származnak. Így látható, hogy a következő szavak a magyar nyelvterület nagy részén használatosak voltak: firhang, früstök, hombár, jussol, langalló, mángorló, ösztöke, pruszlik, saroglya, sifon.
A szótárt tanulmányozva olyan szavakra is rálelhetünk, amelyek csak egy-egy szűkebb területen éltek: bucsér (szalmából font tárolóedény), bürdő (kályhacső), cók (faék), csosza (kis, talpas pohár), dömsödi (zömök), heréc (patkány), irám (árnyék), kelep (nagy kalapács), sinkózik (jégen csúszkál), szotka (küszöb), tarhó (joghurt), ugráncs (kabóca), vállazó (vízhordó rúd), vinyikó (szőlővessző).
A szótár szókincsgazdagításra, az egyéni szókincs bővítésére haszonnal forgatható. Az olvasmányokban felbukkanó vagy idősebb beszélőtől hallott, ismeretlen jelentésű tájszavak jelentése eredményesen kereshető ki belőle.
A szótár összeállítója, Kiss Gábor korábbi sikeres és népszerű szótárak – Magyar szókincstár, Régi szavak szótára – főszerkesztője, az MTA Szótári Munkabizottságának tagja, Lőrincze Lajos-díjas.
-
Alcím 5800 népies és tájnyelvi szó magyarázataSzerkesztő Kiss GáborSorozatszám 31Oldalszám 212Kötés típusa puhafedelesFormátum A/5Numar articol 9789639902633Masa 259 g/db