- 2019-ben megjelent könyveink
- 2018-ban megjelent könyveink
- Sorozatok
- A magyar nyelv kézikönyvei
- A magyar nyomtatott örökség feltárása
- Az ékesszólás kiskönyvtára
- Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetek
- Bibliotheca Regulyana
- Híd szótárak
- Iránytű
- Kiadványok a vizuális kultúra fejlesztéséhez
- Lexikográfiai füzetek
- Mesterművek
- Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához
- TINTA szótárak
- Életrajz
- Folyóirat
- Irodalom
- Ismeretterjesztő
- Kétnyelvű könyvek
- Kommunikáció
- Lexikon, enciklopédia
- Mesekönyv
- Naptár
- Nyelvészet
- Stilisztika
- Színező
- Szótár
- Tankönyv
- Történelem
- Vallás
- Zene
- E-könyv
- Ara Rauch művei
Itt van a kutya elásva!
A kötet 550 olyan magyar szólást és közmondást magyaráz, melyekben valamilyen állat neve szerepel. Pl. itatja az egereket; A kutya ugat, a karaván halad; kiugrasztja a nyulat a bokorból; Nehogy már a nyúl vigye a puskát!; egérutat nyer; Egyszer volt Budán kutyavásár; felhúzza a nyúlcipőt; sárkánytejet szopott. Ezekben legtöbbször valós (egér, kutya, nyúl stb.), ritkábban képzeletbeli állatnév (pl. sárkány) vagy állatnévből képzett szó (pl. egérút, kutyavásár, nyúlcipő, sárkánytej) található.
A szótár 235 esetben a kifejezésnek a művelődéstörténeti előzményét és eredetmagyarázatát is közli. Megtudhatjuk például, hogy a farkasszemet néz szólás azon a megfigyelésen alapszik, hogy egyes állatok – főként a farkas és néhány kutyaféle –, mielőtt egymásnak ugranának, mereven szembenézve kerülgetik egymást, mintha ki akarnák olvasni ellenfelük szeméből annak szándékát. Az Itt van a kutya elásva szólásmondásunk pedig babonás hiedelmet őriz: ha valaki megbotlik, az annak jele, hogy ott ördögtől elvarázsolt kutya van elásva, és alatta kincsek rejlenek.
A kötet szerzője BÁRDOSI VILMOS, az ELTE BTK Romanisztikai Intézetének egyetemi tanára, lexikográfus, az MTA Szótári Munkabizottságának tagja, a magyar és a francia szólások elismert kutatója. A TINTA Könyvkiadónál jelentek meg korábban a következő népszerű munkái: Magyar szólások, közmondások értelmező szótára fogalomköri mutatóval; Szólások, közmondások eredete – Frazeológiai etimológiai szótár.
-
Alcím Állatneves magyar szólások, közmondások szótáraSzerző Bárdosi VilmosSorozatszám 56Oldalszám 178Kötés típusa puhafedelesFormátum A/5Numar articol 9789634091615Masa 220 g/buc
-
Bevezető 7
Rövidítések és jelek 13
Forrásmunkák 14
Szótári rész 17
-
Bedő J. István írása az Olvass bele blogon: